Web sayfanızın performansı ve gösterimlerini artırmak ayrıca tarama hataları gibi metrikleri öğrenmenize yarayacak Google Search Console rehberi.

Sitenizin her geçen gün nasıl bir performans sergilediğine ilişkin doğru analizler sunarak neyi iyi yaptığınız yada nerede teknik hataları yaptığınızı öğrenmenize de yardımcı olur.

Google Search Console

Google Search Console web sitenizin arama sonuçlarındaki performansını takip etme, site haritası göndererek teknik hataları bulup düzeltmeye bağlantıları takip edebilme ve daha fazlasını izlemenize yardımcı bir SEO aracıdır.

Google Search Console

İlk önce web sitenizi webmaster tools aracına URL ekleme ile başlayacağız. Daha sonra ise diğer menüleri ayrıntılı bir şekilde izleyeceğiz.

Şimdi Google hesabınız ile Search Console aracına giriş yapın ve karşılama bölümünde iki farklı site doğrulama ekranı görmeniz gerekecek.

 1. Alan Adı
 2. URL Ön Eki

Alan Adı

Google, Google Search Console aracından en kapsamlı görünümü elde etmek için bir sitenin tüm sürümlerini (http, https, www ve www olmayan) doğrulanmasını öneriyor.

Bu yöntemi daha da kolaylaştırmak için alan adı özelliği eklendi. Alan adı tüm protoköller, alt alanlar da olmak üzere tüm URL’leye ilişkin verileri gösterir.

Bu özelliği kullanabilmemiz için DNS doğrulaması özelliğini kullanacağız.

Alan adı kutucuğuna web sitenizin URL adını yazarak devam düğmesine tıklayın.

Google Search Console Alan Adı

Alan sahipliğinizi DNS kaydıyla doğrulayın mesajı göreceksiniz.

Herhangi bir DNS sağlayıcısı düğmesine tıklayarak hosting firmaları listesi göreceksiniz. Listede sitenizi barındırdığınız hosting’i görürseniz tıklayarak aşamaları takip ederek ilerleyin.

Google Search Console Alan sahipliğinizi DNS kaydıyla doğrulayın

DNS sağlayıcısı bölümünde sitenizi barındırdığınız hosting’i bulamıyorsanız eğer şu yolları takip ederek de halledebilirsiniz.

İlk önce TXT kaydını DNS yapılandırmasına kopyalacağımız Google site verification kodunu kopyalayın.

Daha sonra ise hosting sağlayıcısı sayfasını ziyaret edin.

 • GoDaddy
 • Veridyen
 • Güzel Hosting
 • Hosting.com.tr
 • Turhost

Web sayfamı GoDaddy hosting’de barındırıyorum. Burada sitenizin tüm kontrolü DNS düğmesi sağlıyor. DNS kutucuğuna tıklıyorum.

GoDaddy Web Sitelerim

Kayıtlar bölümü ekranı ile karşılaşacaksınız. Ekle düğmesine tıklayıp TXT türünü seçin.

GoDaddy DNS Kayıtlar

 • Tür: TXT
 • Ana Bilgisayar: @
 • TXT Değeri: Google site doğrulama kodunu yapıştırın.
 • TTL: 1 Saat

GoDaddy DNS TXT

Google Search Console aracına geri dönün ve doğrula düğmesine tıklayarak sahipliği doğrulayın.

Sahiplik otomatik olarak alan adı yöntemiyle doğrulandı mesajı almanız gerekecek.

Google Search Console Alan Adı Sahiplik Doğrulandı

Sahiplik doğrulanamadı mesajı alıyorsanız eğer DNS yöntemiyle site doğrulama biraz zaman alacağı için birkaç dakika sonra tekrardan deneyebilirsiniz.

Google Search Console Sahiplik Doğrulanamadı

URL Ön Eki

Sitenizi Search Console aracına kayıt edebileceğiniz bir başka yöntem ise URL ön eki özelliğidir. Web sitenizin performansını eksiksiz bir şekilde takip etmek istiyorsanız eğer http, https, www ve www olmayan tüm URL varyasyonlarını eklemeniz gerekecektir.

Şimdi sırasıyla sitemizin mülklerini eklemeye başlayalım. Şuan web tarayıcısında görmüş olduğunuz URL adresini URL ön eki kutucuğuna yapıştırın.

Google Search Console URL Ön Eki

Web sitenizi doğrulama yapabilmeniz için sahipliği doğrulayın ekranında sitenizi doğrulama yapabileceğiniz 5 farklı yöntem göreceksiniz.

 1. HTML Dosyası
 2. HTML Etiketi
 3. Google Analytics
 4. Google Etiket Yöneticisi
 5. Alan Adı Sağlayıcı

Google Search Console Sahipliği Doğrulayın

HTML Dosyası

HTML dosyasını indirin ve sitenizin Wordpress veya Opencart dosyalarının bulunduğu cPanel dosya yöneticisi bölümünü ziyaret ederek bu HTML dosyasını bu dizin içerisine yükleyin.

Google Search Console HTML Dosyası

HTML Etiketi

Bir başka yöntem ise HTML etiketi. Etiketi kopyalayın ve Wordpress > Görünüm > Düzenleyici > header.php bölümünde < head> ile < /head> etiketleri arasına yapıştırın.

Google Search Console HTML Etiketi

Google Analytics

Bu yöntem Google Analytics kullanana kullanıcılar için geçerlidir.

Google Search Console Google Analytics

Google Etiket Yöneticisi

Bir diğer yöntem ise Google Etiket Yöneticisi buda bu aracı kullananlar içindir.

Google Search Console Google Etiket Yöneticisi

Google Etiket Yöneticisi

Bir diğer yöntem ise Google Etiket Yöneticisi buda bu aracı kullananlar içindir.

Google Search Console Google Etiket Yöneticisi

Alan Adı Sağlayıcı

Yukarıda Alan adı özelliğinde yapmış olduğumuz yöntemi alan adı sağlayıcı bölümünde de yapacaksınız. Bu yöntemi kullanacağınız zaman http, https, www ve www olmayan tüm URL varyasyonlarını tek tek ekleyip bu yöntem ile doğrulama yapmanız gerekecek.

Google Search Console Alan Adı Sağlayıcı

Site Haritaları

Site haritaları web tarayıcısı örümceklerine web sitenizdeki içerikleri kolay bir şekilde nasıl keşfedeceği ve bu içerikleri nasıl tarayabileceklerini bildirir. Sitenizin performansını iyileştirmek için muhakkak bir site haritası göndermeniz gerekir.

Bunu yapabilmeniz için Wordpress SEO eklentilerinden herhangi birisini kullanıyorsanız eğer Yoast SEO, Rank Math SEO Plugin veya All in ONE SEO Pack gibi. Bu eklentiler üzerinde XML site haritası özelli bulunmaktadır.

Yeni bir site haritası ekleyin kutucuğuna site haritası URL’sini yapıştırın. Gönderilen site haritaları bölümünden ise haritanın durumunu takip edebilirsiniz.

Ayarlar

Ayarlar sekmesinde bulunan sahipliği doğrula ekranında mülkünüzü hangi doğrulama yöntemi ile doğruladığınızı takip edebilirsiniz.

Kullaıcılar ve izin ekranında ise Search Console aracındaki performansı takip etmesi için tam yetkili veya sınırlı bir kullanıcıları yönetebilirsiniz.